Jedną z propozycji, sycącego i rozgrzewającego śniadania jest Szakszuka, są to jajka duszone w jesiennych warzywach, aromatycznych pomidorach oraz z selerem naciowym. Charakterystycznym składnikiem dającym powera jest kiełbasa jałowcowa, wszystko komponuje się obłędnie.
Wszyscy kochamy dynię dlatego stworzyliśmy śniadanie Dyniowe love. Jest to puszysty omlet z duszoną dynią z chili, kolendrą i imbirem. Delikatna struktura omletu i dyni przełamana jest prażonym orzechem włoskim, a całość spina sałatka z rukoli i warzyw.
Dobrze wiemy, że pogoda w jesienne dni potrafi zaskakiwać raz upałem a innym razem chłodem i przenikliwym wiatrem oraz deszczem, dlatego przygotowaliśmy eliksir dający odporność.
Jest to długo gotowany wyciąg z imbiru z dodatkiem naturalnego miodu oraz soku z cytryn, niby proste ale proporcje składników zapewnią nie tylko zdrowe ciało ale także ucztę dla zmysłu smaku i węchu.
Po konkretnym śniadaniu możemy wybrać się na Kazimierz. Krakowski Kazimierz to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych dzielnic miasta, która zachwyca swoim klimatem, historią i kulturą. Jesienią można tu podziwiać nie tylko barwne liście na drzewach, ale też wiele atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć. Oto kilka propozycji, co zobaczyć jesienią na krakowskim Kazimierzu:
Ulica Szeroka - to najszersza i najbardziej reprezentatywna ulica Kazimierza, która była dawniej centrum życia żydowskiego w Krakowie. Na ulicy Szerokiej znajdują się trzy zabytkowe synagogi: Stara, Remuh i Poppera, a także cmentarz żydowski Remuh, który jest jednym z najstarszych w Europie
Kościół Bożego Ciała - to jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich w Krakowie, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1340 roku. Kościół Bożego Ciała zachwyca swoją bogatą dekoracją wnętrza, w której można podziwiać m.in. ołtarz główny z XVIII wieku, polichromie z XVI wieku i barokową ambonę.
Muzeum Inżynierii Miejskiej - to ciekawe muzeum poświęcone historii i rozwojowi techniki miejskiej w Krakowie. Muzeum Inżynierii Miejskiej mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej z 1901 roku i prezentuje m.in. zabytkowe tramwaje, autobusy, samochody i rowery, a także wystawy poświęcone energetyce, telekomunikacji i ochronie środowiska.
Z Krakowskiego Kazimierza można przejść przez kładkę Bernadka w stronę Podgórza. aby podziwiać sztukę uliczną w tej części miasta . Podgórze to dzielnica Krakowa, która kryje wiele tajemnic i ciekawostek. Można tu zobaczyć niezwykłe murale, graffiti i instalacje artystyczne, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Niektóre z nich są dziełami znanych artystów, np. Banksy’ego czy Blu.
Kładka Ojca Bernatka - to nowoczesna kładka nad Wisłą, która łączy Kazimierz z Podgórzem. Kładka jest ozdobiona rzeźbami Jerzego Kędziory, które poruszają się na wietrze, oraz kłódkami zakochanych, które symbolizują ich miłość. Kładka jest szczególnie urokliwa wieczorem, gdy jest podświetlona
Plac Bohaterów Getta - to miejsce pamięci o żydowskim getcie, które istniało w Podgórzu w czasie II wojny światowej. Na placu znajdują się 70 metalowych krzeseł, które symbolizują opuszczone meble i rzeczy Żydów wywożonych do obozów zagłady.
Kościół św. Józefa - to imponujący kościół gotycki z XIX wieku, który dominuje nad Rynkiem Podgórskim. Kościół ma 80-metrową wieżę, która jest widoczna z daleka. Wnętrze kościoła jest bogato zdobione i zachwyca swoją architekturą i sztuką sakralną. Powyżej tego kościoła znajduje się spory park Wojciecha Bednarskiego idealny by podziwiać kolory polskiej jesieni.
Park Bednarskiego- to piękny i zielony park w Krakowie, który znajduje się w dzielnicy Podgórze. Park został założony przez Wojciecha Bednarskiego, który był nauczycielem i radnym miasta Podgórza. Park powstał z dawnego kamieniołomu wapiennego, który według legendy był miejscem pracy czarnoksiężnika Pana Twardowskiego. Park ma powierzchnię 8,46 ha i podzielony jest na pięć ogrodów, które mają różne roślinność i atrakcje. W parku można zobaczyć m.in. pomnik założyciela parku, charakterystyczne schody, fontannę i plac zabaw dla dzieci. Jesienią przyciąga miłośników natury by podziwiać kolory natury.
O tej porze roku obowiązkowym punktem musi być wizyta w Ogrodzie Botanicznym.
Ogród Botaniczny-To idealne miejsce dla miłośników przyrody i botaniki. Ogród ma ponad 200 lat i gromadzi ponad 5000 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych. jesienią ogród zachwyca kolorami i zapachem.
Dla osób bardziej wygodnych , dobrą propozycja jest Rejs statkiem po Wiśle.
Rejs statkiem po wiśle- To świetny sposób na podziwianie panoramy Krakowa z innej perspektywy. Można wybrać się na rejs statkiem białym lub żaglowcem, który przypomina statek piracki. Dopłyniemy nim aż do opactwa w tyńcu, cała trasa oraz samo opactwo w kolorach złotej jesieni przeniesie nas w zaczarowaną rzeczywistość.
Nieco dalszą ale obowiązkową wycieczką jesienną porą jest wyprawa do Ojcowa
Ojców -w jesiennej odsłonie to piękny i malowniczy widok, który warto zobaczyć na własne oczy. Ojcowski Park Narodowy jest jednym z najmniejszych, ale też najbardziej urokliwych parków narodowych w Polsce, który oferuje wiele atrakcji i zabytków do zwiedzania. Można tu podziwiać niezwykłe formy skalne, jaskinie, zamki, kaplice i kościoły, a także bogatą faunę i florę.
Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na spacer, wycieczkę rowerową lub piknik wśród natury. Jesienią park zachwyca swoimi barwami i klimatem, a także zapewnia wiele atrakcji dla miłośników przyrody i kultury.
Jest to kilka z wielu propozycji zobaczenia Królewskiego Miasta, które Frania Cafe poleca na jesienną porę , podczas weekendowego wypadu.
Oczywiście czekamy na Was wieczorową porą na Stradomskiej 19 i chętnie usłyszymy co udało się wam zobaczyć w naszym cudownym mieście, i okolicach.
Do zobaczenia w Krakowie.