Jak prać ręczniki, aby wyprać ?

Ręczniki po praniu
Źródło obrazu: Obraz Xodosltd z Pixabay

Frania radzi , Jak prać ręczniki , aby wyprać ?

Pierwsze pranie ręczników

Ważna zasada! po zakupie nowych ręczników najpierw je wypierz zanim zaczniesz używać!!!.

Powodów jest kilka, a najważniejszym jest higiena.

Tak naprawdę zanim trafią do naszej łazienki idealne ręczniki, przechodzą one długa droge, między innymi,są powlekane środkami chemicznymi , aby w zakurzonych magazynach nie dostały się do nich szkodniki i nie poczynił spustoszenia, natomiast w sklepach są dotykane przez potencjalnych klientów, którzy sprawdzają odpowiednią grubość, miękkość i jakość materiału z jakiego są wykonane.

Dlatego ważne jest aby przed użyciem wyprać taki ręcznik

Kolejnym powodem jest poprawienie chłonności ręcznika, namoczone włókna bawełniane otwierają się, co po wysuszeniu zwiększa możliwości chłonne, a nam komfort użytkowania.

Wielu z nas decyduje się na piękne puszyste i kolorowe ręczniki dobrane estetycznie do naszych łazienek, dlatego pozostałości barwnika użytego do barwienia ręczników, należy wypłukać podczas pierwszego prania, zanim zostawią kolorowy obraz na naszej skórze.

Jak często prać ręczniki ?

Częstotliwość prania ręczników jest jednym z tematów spornych w społeczeństwie, a nie kiedy i w najbliższej rodzinie.

Niektórzy uważają , że należy je prać po każdym użyciu a inni twierdzą ,że używa się ich do osuszania czystego ciała więc nie trzeba ich tak często wymieniać.
Dlatego nie narażając się żadnej z grup, powołamy się na autorytet naukowy, mikrobiologa Philipa Thierno.

Uważa on, że powinniśmy prać ręczniki co trzy lub cztery dni , przy założeniu ,iż za każdym razem dobrze je wysuszymy. W takim czasie nie są w stanie rozwinąć się na ręcznikach grzyby , drożdżaki, wirusy i bakterie które zagrażałyby naszemu zdrowiu.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Aby przedłużyć żywotność naszym ręcznikom oraz nadać im delikatność, pierz je w temperaturze, między 40st a 60 st celsjusza. Zbyt niska temperatura nie dopierze naszych ręczników, natomiast zbyt wysoka sprawi, że nasze ręczniki będą zbite i niemiłe w dotyku oraz szybko ulegną zniszczeniu przez osłabienie włókien .

Są zwolennicy gotowania ręczników w 90 st celsjusza z racji higienicznych, ale nie jest to konieczne, ponieważ ekspertyzy dowodzą, że większość bakterii i wirusów ginie w temperaturze od 55st do 70 st celsjusza.

Jakich detergentów używać do prania ręczników?

Korzystaj z żelu lub kapsułek do prania gdyż proszek często nie wypłukuje się z licznych włókien ręczniak. Nie przesadzaj z detergentami chemicznymi stosuj się do zaleceń podanych na opakowaniu. Zawsze bierz pod uwagę twardość wody , przedłuża to życie twoim ręcznikom i pralce.

Naturalne sposoby na idealnie wyprany ręcznik

Nasze babci stosowały dodatek sody oczyszczonej do prania ręczników co sprawiało, że ręczniki były mięciutkie i doprane. A dodatkowo soda połączona z octem spirytusowym zapewnia utrzymanie pięknych żywych kolorów i higienicznej czystości , zapach octu szybko wywietrzeje nie pozostawiając nieprzyjemnego zapachu.

Na poszarzałe białe ręczniki, blogerzy radzą dodać dwie tabletki aspiryny, ma to spowodować, że blask bieli po wyjęciu z pralki nas zachwyci, moje ręczniki nie zmieniły odcienia na bardziej bielszy, więc polecam stosować aspirynę bardziej na przeziębienie.

Jak prać ręczniki ?

Na pewno nie pierz ręczników z innymi elementami garderoby.

Segreguj ręczniki według kolorów lub na jasne i ciemne, unikniesz wtedy zabarwienia jasnych ręczników i szarzeniu białych. Włókna ręcznika są chłonne i podatne na przyjmowanie barwników z zewnątrz.

Maksymalna ilość wsadu to połowa możliwości bębna, pozwala to dobrze wyprać gruby materiał z jakiego są wykonane ręczniki oraz dobrze wypłukać z detergentów.

Większość ręczników wykonana jest z dobrej jakości bawełny, dlatego wybieraj program do bawełny, lub według zalecenia producenta.

Wirowanie nie przeprowadzaj na najwyższych obrotach, unikniesz wtedy uszkodzenia włókien.

Jak prać ręczniki szybkoschnące ?

Bardzo wielką popularnością ostatnimi czasy, cieszą się ręczniki wykonane w mikrofibry, nazywane też szybkoschnący. Ze względu na to, iż zajmują niewiele miejsca są idealne aby je zabrać w podróż , w górskie wędrówki oraz na saunowanie. A co z ich praniem ?

Najodpowiedniejsza temperatura prania ręczników tego typu to 30°C, maksymalnie 40°C. Do ich prania możemy użyć standardowego proszku lub płynu do prania. Musimy jednak pamiętać, by pod żadnym pozorem nie używać płynów zmiękczających i płynów do płukania tkanin.

Jak suszyć ręczniki ?

Najlepszą metodą na puszysty ręcznik jest suszenie w suszarce bębnowej. Ciepły podmuch powietrza sprawia, że włókna się napowietrzają i taki ręcznik jest miły w dotyku dla naszego ciała i nie pozostawia podrażnień. Jednak wielu z nas nie ma takich udogodnień w swoim domu, dlatego warto skorzystać z popularnych pralni, które już zagościły w każdym mieście i za niewielkie pieniądze sprawnie i efektownie wysuszyć takie ręczniki.

Jeśli jednak zdecydujesz się na tradycyjne suszenie rozwieś ręczniki w ten sposób aby miały przewiew, nie zamykaj ich w pomieszczeniu w którym nie ma cyrkulacji powietrza. Najlepiej susz na świeżym powietrzu. Dobrze jest często strzepnąć takie ręczniki i rozwiesić na odwrotnej stronie.