Skuteczne pranie firanek

Pranie firan w pralni lub pralce domowej
Źródło obrazu: https://unsplash.com

Pranie firanek nie będzie kłopotliwe ani czasochłonne, gdy poznasz kilka ważnych zasad.

Frania radzi

Jak prać, żeby wyprać firany ?

Wszyscy wiemy, jak fantastyczne właściwości mogą wnieść firanki do każdego domu. Potrafią rozpraszać światło, a nawet je blokować. Firany i zasłony są inwestycja dla Twojego domu, więc odpowiednia pielęgnacja jest wyjątkowo ważna.

Każdego dnia zasłony i firany są narażone na działanie kurzu i brudu, które mogą mieć wpływ na ich estetykę, a także trwałość, dlatego od czasu do czasu wymagają odrobiny troski. A wiedza o tym jak prać firany i zasłony może być zaskakująca.


Wyczyść firany bez ściągania


Dobrze wiemy jak mozolną i wyczerpującą sprawą jest ściąganie i zakładanie firan i zasłon z karnisza, dlatego aby utrzymać ich czystość i pozbyć się roztoczy dobrze jest raz na jakiś czas odkurzyć wiszące dekoracje okienne odkurzaczem. Należy użyć najsłabszej mocy ssania co pozwoli nam ściągnąć z nich kurz i ewentualną sierść. Później skorzystaj z żelazka parowego co pozwoli Ci pozbyć się roztoczy.

Są to metody doraźnie, mające na celu utrzymanie dobrej kondycji naszych dekoracji okiennych. Jednak pamiętaj, że parę razy w roku należy przeprowadzić pranie na mokro, i mamy na to dwa sposoby


Pranie ręczne

Pranie firan w pralce i suszarce bębnowej

Nasze firany często posiadają piękne elementy dekoracyjne w postaci perełek, cekinów, frędzli i troków, co utrudnia ich pranie w pralkach automatycznych, z obawy na ich uszkodzenie.

Aby nasze firany odzyskały blask, należy zacząć od namaczania w ciepłej wodzie, jednak nie wyższej niż 40 st, z niewielką ilością detergentu. Czas takiego namaczania to około godzina, po tym czasie wymień wodę na czystą dodaj ponownie odpowiedniego detergentu i delikatnie wynurzaj i zanurzaj w tym roztworze, aby nie uszkodzić dekoracji. Korzystaj z dostępnych preparatów do prania firan, mają one właściwości piorące ale też wybielające a po ich użyciu taka firana jest bardziej podatna na upięcia i formowania w oknie.

Po wypłukaniu delikatnie odciśnij mokrą firankę i rozwieś tak aby ociekła z nadmiaru wody.

Nigdy nie suszymy firany do sucha przed wieszaniem, jeśli zawiesimy w naszym oknie wilgotną firanę ładnie się nam uformuję i nie będzie miała zagnieceń.


Pranie firanek w pralce


Może to wszystkich zdziwić, ale przed praniem w pralce należy tak samo jak przed praniem ręcznym, namoczyć firanę przez około godzinę w ciepłej wodzie z detergentem. Pozwoli to rozmiękczyć ukryty w włóknach brud. Przed włożeniem do pralki dobrze jest zabezpieczyć wszystkie elementy, które mogą uszkodzić firankę oraz pralkę, takie jak np.: żabki, zaczepy i odstające dekoracje. Jednak najwygodniej jest włożyć poskładana firankę do specjalnej siatki na pranie. Pierzemy w niskiej temperaturze maksymalnie do 30 st. na programie przeznaczonym do firan, a jeśli takiego twoja pralka nie posiada do wybierz program przeznaczony dla rzeczy delikatnych. Ustaw wirowanie maksymalnie na 800 obrotów na sekundę co pozwala założyć firankę od razu w oknie, a one same się rozprostują i nie będzie potrzeby ich prasowania.


Czy warto suszyć firanki w suszarce bębnowej ?


Jeśli chcecie swoje firanki suszyć w suszarce bębnowej, musicie pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Nie należy upychać zbyt wielu firan w jednej suszarce. Aby firana się wysuszyła ale nie pogniotła. Jeśli planujecie wysuszyć firanę w suszarce domowej, najlepiej jest w jednym cyklu wysuszyć jedną maksymalnie dwie firany ( w zależności od ich wielkości.

Jeśli wybieracie się do pralni samoobsługowej. Sprawa jest prostsza, ponieważ z reguły w takich pralniach mamy do dyspozycji dużo większe suszarki.

Następną istotną sprawą jest temperatura. Wybieramy najniższą dostępną temperaturę. Najczęściej w suszarkach domowych mamy specjalny program do suszenia firan. W pralniach samoobsługowych wybieramy po prostu najniższą temperaturę suszenia.

I najważniejsze - nie suszymy firanek do sucha. Lekko wilgotne firanki wieszamy na oknie. Unikniemy wtedy zbędnych zagnieceń i prasowania.

Jakie detergenty wybrać do prania firan ?


Na rynku jest dostępny cały wachlarz środków do prania firan, większość z nich jest z dodatkiem środków wybielających oraz związków sodu. Pamiętaj jednak o tym aby z takich środków nie skorzystać w przypadku prania kolorowych firan lub w różnych odcieniach. Równie dobrze możesz korzystać z tradycyjnych proszków i żeli do prania, ale pamiętaj aby z nich korzystać w mniejszej ilości, struktura firany powoduje napowietrzanie roztworu wody z detergentem, czego efektem jest zbyt duża ilość piany.


Domowe sposoby na idealne firanki


Jednym z ciekawych sposobów jest dodanie do moczenia firanek octu i soli, ma na celu to wybielić nasze okienne cudeńka oraz usztywnić aby się pięknie układały.


Można dolać szklankę octu do prania w pralce co zmiękczy wodę a to ułatwi doprać i wybielić firanki, ponadto dobrze wpłynie na naszą pralkę jeśli mamy twarda wodę.


Wiemy dobrze, że firanki chłoną zapachy z otoczenia aby się ich pozbyć dodaj do prania soku z cytryny lub proszku do pieczenia.

Dość oryginalnym i ekologicznym sposobem jest dodanie do pralki oczyszczonych i rozdrobnionych skorupek jaj, umieszczonych w woreczku bawełnianym, jest to skuteczny sposób na pozbycie się żółtych przebarwień na naszych firankach.