Pranie butów w pralce

Jak prać buty w pralni samoobsługowej
Źródło obrazu: Frania Cafe

Skuteczne pranie butów w pralce, tak aby buty dłużej wyglądały jak nowe a twoja pralka nie uległa uszkodzeniu.

Czy prać buty w pralce ?

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd swoich butów, zwłaszcza butów sportowych typu adidasy. Dobrym pomysłem jest ich wypranie. Aby nie zniszczyć butów i pralki, warto pamiętać o kilku zasadach.

Jak przygotować buty do prania w pralce

Jeśli buty są bardzo brudne, zetrzyj nadmiar błota i brudu za pomocą szczoteczki lub gąbki. Błoto, piasek może uszkodzić lub zatkać pralkę.

Wyjmij sznurowadła, a najlepiej również wkładki . Buty, które upierzesz z pozostawionymi w oczkach sznurowadłami, będą niedoczyszczone.

Jak prać buty w pralce

Najlepszym sposobem jest pranie butów w odpowiednich pokrowcach do tego przeznaczonych. Taki pokrowiec do prania butów pomieści swobodnie do 2 par. Usztywnienia z pianki zapobiegają deformacji obuwia. Dzięki zastosowaniu szybkoschnącej poliestrowej tkaniny ,woda z detergentem swobodnie penetruje zawartość. Jest to też dodatkowe zabezpieczenie przed uderzeniami o bęben pralki. Włożenie do pralki ręcznika lub koca, minimalizuje obijanie się butów o bęben pralki.

W jakie temperaturze prać buty

Pranie w 30- 40°C zapewni ,że zabrudzenia zostaną usunięte, a twoje buty nie rozkleją się ani nie powstaną zacieki na cholewkach. Nie używaj płynu do płukania – detergenty zmiękczające pranie mają zgubny wpływ na obuwie, które powinno zachować odpowiedni kształt. Nie warto ryzykować. Zostań przy bezpiecznych, delikatnych środkach piorących. I najważniejsza zasada : wybierz delikatny program prania i nie stosuj wysokich obrotów wirowania. Nie tylko uchronisz buty przed uszkodzeniami, ale przede wszystkim nie zniszczysz pralki.

Suszenie butów po praniu

Po zakończeniu prania, wyjmij buty z pralki i pozostaw do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jeśli decydujesz się na suszenie w suszarce bębnowej. Obowiązują podobne zasady jak te przy praniu.

Pozostaw buty w odpowiednim pokrowcu. Wybierz niską temperaturę suszenia i aby chronić bęben suzarki włoż do niej koc lub ręczniki.

Pranie butów w Krakowie w pralni samoobsługowej w Frania Cafe