Segregowanie odzieży przed praniem

Segregowanie odzieży przed włożeniem do pralki
Źródło obrazu: https://unsplash.com

Posegreguj pranie na kolory i pamiętaj o wyborze odpowiedniej temperatury prania do każdego koloru.

Jak segregować pranie, według kolorów ?

Wrzucenie mieszanego prania do pralki może być łatwe, ale jeśli nie chcesz, aby wszystko przybrało dziwny odcień różu lub szarości, najlepiej naucz się segregować pranie.

Sortuj ubrania według koloru

Ubrania o głębokich kolorach są bardziej podatne na farbowanie podczas prania. Aby uniknąć uszkodzenia innych ubrań, posegreguj pranie według koloru, dzieląc je na 5 grup.

Ubrania białe i tylko białe

Nie ma nic lepszego niż świeża, biała koszula lub nowy biały T-shirt. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, utrzymanie białych ciuchów w idealnej bieli może być wyzwaniem.

Jasne ubrania mogą wyblaknąć, ale nic tak nie irytuje jak białe pranie, które przybrało żółtawy odcień.

Oprócz kurzu i brudu spowodowanego klasycznymi zanieczyszczenia, wkładanie białych ubrań do pralki razem z innymi zabrudzonymi ciuchami, takimi jak skarpetki, może również przyczynić się do jej zabrudzenia.

Barwnik z innych ubrań może również przeniknąć do spotu białego materiału i pozostawić przebarwienia .

Podczas prania ludzie czasami mieszają białe ubrania z jasnymi ubraniami lub, co gorsza, z ciemnymi ubraniami, aby zaoszczędzić energię i środki piorące, niestety wpływa to niekorzystnie na naszą garderobę.

Pamiętaj o dokładnym wymyciu pralki, przed włożeniem białego prania. Pozostające resztki brudu z poprzedniego prania oraz detergentów potrafią zostawić nie miłą niespodziankę na naszym białym praniu. Warto korzystać z proszków i detergentów dedykowanych do białych rzeczy.

Pamiętaj, iż częste wybielanie osłabia strukturę materiału, dlatego zastanów się czy na pewno jest ono konieczne.

Zawsze kieruj się zaleceniami producenta, jeśli ich nie ma, to zalecaną temperaturą to od 40 st do 60 stopni celsjusza

Ubrania jasne: kremowe, ecru, beże, pastele, jasnoszare
Zachowanie jasnych kolorów może nie być pierwszą rzeczą, o której myślisz, gdy robisz pranie. Utrzymanie oryginalnego koloru może również pomóc zaoszczędzić pieniądze, przedłużając żywotność odzieży.

Kolory blakną, gdy wiązania chemiczne między barwnikiem a tkaniną rozpadają się, więc najlepszym sposobem na utrzymanie jasnych kolorów jest pranie ubrań w sposób, który albo zapobiega rozpuszczaniu się barwników, albo chroni włókna w tkaninie – lub jedno i drugie. Dlatego po pierwsze wywracaj ubrania na lewą stronę. Po drugie, pierz w chłodnej wodzie — pranie w zimnej wodzie zamiast w gorącej nie tylko pomaga zachować żywe kolory, ale także oszczędza energię i pieniądze.

Ubrania czarne i tylko czarne


Aby czarne ubrania pozostały z głęboką czernią , zawsze pierz je razem oraz wywrócone na lewej stronie. Pierz w zimnej wodzie, maksymalnie w 40 stopniach celsjusza, w delikatnym cyklu. Unikaj proszku do prania który jest biały i jeśli nie wypłukał się dobrze będzie widoczny na twoich ciuchach. Pamiętaj, aby użyć niskiej temperatury w suszarce.

Ubrania ciemne: grafity, granaty, brązy, khaki
Aby pomóc zachować oryginalne kolory ciemnych ubrań i zapobiec zabrudzeniu jaśniejszych ubrań, pierz ciemne ubrania razem, korzystając z cyklu zimnej wody, maksymalnie 40 stopni celsjusza.kieruj się podobnymi zasadami jak przy praniu czarnych rzeczy.

Jak dzielić ubrania zanim je wypierzesz Ubrania w mocnych ciepłych kolorach: żółci, czerwieni i pomarańczy

Różne grupy kolorystyczne nie powinny się znaleźć ze sobą w pralce, powód jest prosty. Niektóre barwniki połączone ze sobą mogą zmienić nam diametralnie kolor ubrania. Nikt nie chciałby włożyć do pralki żółtej i niebieskiej koszulki a wyciągnąć zielone. Dlatego korzystaj z takiego podziału kolorów.

Mimo takiego podziału na kolory zawsze kieruj się informacjami na metce..Podział ten jest pierwszą segregacją prania, następna to rodzaj materiału z jakiego zostały uszyte.

Pranie w pralni samoobsługowej odzieży