Jak usunąć niecodzienne plamy i zabrudzenia? Poradnik

usuwanie plam
Źródło obrazu: canva

W tym poradniku poruszymy kwestię nie codziennych zabrudzeń i plam. Zdarzają się sytuacje gdzie po andrzejkach nasza koszula ma ślady wosku lub czerwonego wina a wyprawa na łono natury przysporzy nam parę plam z trawy i błota. Bywają mniej przyjemne sytuacje po których nasza odzież jest zaplamiona krwią i na takie zabrudzenia mamy dobre porady. Wiele osób wyszukuje też w googlach informacji jak usunąć z odzieży smar samochodowy oraz ślady długopisu. Niektórzy wyrzucają do kosza jasne i białe ciuchy na których widać nie doprane ślady potu i na takie zabrudzenia pralnia Frania ma patenty.

Codzienne pranie raczej już nikomu nie przysparza problemu, dobranie odpowiedniego programu i detergentów stało się sprawą prostą. Ale wiemy, jak życie lubi nas zaskakiwać dlatego przychodzimy Wam z pomocą.

W tym poradniku poruszymy kwestię nie codziennych zabrudzeń i plam. Zdarzają się sytuacje gdzie po andrzejkach nasza koszula ma ślady wosku lub czerwonego wina a wyprawa na łono natury przysporzy nam parę plam z trawy i błota. Bywają mniej przyjemne sytuacje po których nasza odzież jest zaplamiona krwią i na takie zabrudzenia mamy dobre porady. Wiele osób wyszukuje też w googlach informacji jak usunąć z odzieży smar samochodowy oraz ślady długopisu. Niektórzy wyrzucają do kosza jasne i białe ciuchy na których widać nie doprane ślady potu i na takie zabrudzenia pralnia Frania ma patenty.


Zbliżają się Andrzejki w polskiej tradycji lejemy wosk, niejednokrotnie zdarza się że zamiast trafić przez dziurkę od klucza do wody trafia on na naszą odzież, i wtedy bez wróżenia przewidujemy, że naszej koszuli lub spodni więcej nie założymy bo wyląduje w koszu. Ale Frania ma na to sposób i już wosk w ten wieczór będzie się miło kojarzył z zabawą.

Pierwszym krokiem jest zaschnięcie wosku, najlepiej taki element garderoby włożyć do zamrażarki aby wosk był bardziej kruchy, po czym kruszymy lub zdrapujemy do szpatułką lub nożykiem, uważając aby nie zrobić żadnej dziury. Jest to pierwsza i podstawowa czynność, pamiętajmy że wosk jest tłusty i im więcej uda nam się go wykruszyć tym mniejsze zostaną tłuste plamy.

kolejnym etapem Usuwanie plam z wosku za pomocą żelazka to najczęściej stosowana metoda, jest to zatem doskonały dowód na jej skuteczność. Przygotuj deskę do prasowania, żelazko i papier do pieczenia lub ręcznik papierowy. Rozłóż kawałek papieru, a na niego materiał, na którym jest plama, na plamę połóż kolejną warstwę papieru. Teraz przyłóż delikatnie żelazko i delikatnie przesuwaj po plamie z wosku. Rozgrzany wosk zacznie wsiąkać w papier. Uważaj, by nie dotknąć wosku żelazkiem, ponieważ je uszkodzisz. usuwanie plamy z wosku

Świece teraz są barwione sztucznymi barwnikami które są gorszym problemem niż sam wosk, dlatego po zabiegu z żelazkiem warto miejsce plamy zalać popularnymi wywabiacza plam , po czym wrzucić do pralki na standardowy tryb prania.


Bywa, że świętowanie ze znajomymi przerwie rozlane czerwone wino które poplami nam garderobę. i wtedy czas jest naszym sprzymierzeńcem. Mamy parę metod na plamy z czerwonego wina

Sól: Jeśli sól jest w pobliżu, posyp gruby warstwą obszar plamy. Upewnij się, że całkowicie pokrywasz plamę i pozostaw na godzinę. Sól ma właściwości absorbujące wilgoć, pochłonie ona wino i już później nie powinno wystarczy ściągnąć sól i wyprać odzież według zaleceń na metce.


soda oczyszczona : zasyp sodą plamę, zmocz wodą. Pozwól płynowi pienić się. Kontynuuj wlew sodówki na plamę, aż kolor zniknie. Po usunięciu plamy pozwól tkaninie wyschnąć. Zetrzyj wyschniętą sodę ręcznikiem papierowym. Po czym wypierz standardowo, jeśli jest to biała element garderoby możesz dodać pół szklanki octu do prania. usuwanie plamy z wina


Wszystkie dzieci i nie tylko w jesienne dni uwielbiają zabawę kolorowymi liśćmi niestety efekty tej zabawy są często widoczna na spodniach i kurtkach. Chlorofil zawarty w trawie oraz mokra ziemia pod liśćmi zostawiają ślady zabawy które trzeba natychmiast usunąć. Polecamy sprawdzone sposoby na plamy z trawy i błota

Alkohol: Błoto i chlorofil można usunąć m.in. za pomocą czystej wódki i octu.Wystarczy pocierać plamę wacikiem nasączonym w alkoholu, a następnie w occie. Jest to sposób skuteczny nawet na stare już zaschnięte plamy.

Płyn do mycia naczyń: (wystarczy zaprać jeansy lub T-shirt, a następnie wrzucić do pralki ustawiając minimalną temperaturę wody) Pamiętaj używaj niskich temperatur wody, wysokie temperatury mogą bardziej utrwalić wasze plamy.

Mydło glasowe Wykorzystywane już przez nasze babcie nie straciło nic ze swoich właściwości. Ten naturalny środek czyszczący działa silnie odplamiająco. Jego skład sprawia, że szybko, a co najważniejsze skutecznie usuwa różnego rodzaju plamy oraz zabrudzenia. Jest odpowiedni dla kolorowych tkanin, również tych szczególnie delikatnych jak jedwab, czy wełna.

Plamy z krwi są zdecydowanie rzadsze ale też się zdarzają na naszej odzieży, co wtedy zrobić aby nasz ulubiony ciuch mógł być nadal noszony z zadowoleniem ?

Zimna woda i sól kuchenna: Do czystej miski włóż poplamione ubranie lub inny materiał. Plamę posyp obficie solą kuchenną i odstaw na ok. 1 godzinę. Odzież wypłucz dokładnie w zimnej wodzie i wypierz w pralce z dodatkiem detergentu z którego korzystasz na co dzień .

Aspiryna lub woda utleniona : rozkrusz aspirynę dodaj niewielką ilość wody taką powstałą pastę nałóż na plamę,lekko potrzyj i zostaw na godzinę, po tym czasie wypierz klasycznie w pralce, w niskich temperaturze. Jeśli nie posiadasz aspiryny bo sezon grypowy już się dawno skończył, możesz spróbować zalać plamę wodą utleniona odczekać parę minut i wypłukać w zimnej wodzie, po czym wypierz w pralce. aspiryna dobrym odplamiaczem


Plamy ze smaru samochodowego oraz plamy z długopisu lub pióra jest to koszmar każdej pani domu, Frania i z takimi problemami sobie poradzi

Pasta BHP: Z plamami ze smaru ale i też z długopisu bardzo dobrze radzi sobie pasta BHP (najlepiej wybrać tę w żelu, bo nie niszczy tkanin). Plamę polej pastą BHP i energicznie wypierz tkaninę w ciepłej wodzie. W przypadku silnego zabrudzenia, pozostaw pastę na 15-20 minut na plamie.

Płyn do mycia naczyń: Z plamami ze smaru uporają się także dobre płyny do naczyń (najlepiej te skoncentrowane). Polej plamę sporą ilością płynu do mycia naczyń i energicznie upierz tkaninę w ciepłej wodzie. Gdy plama ze smaru jesyt już zaschnięta, pozostaw płyn na 30 min na tkaninie.

Benzyna ekstrakcyjna: Ze smarem poradzi sobie także benzyna ekstrakcyjna. Namocz wacik w benzynie, ściągnij nim smar z ubrania, nastęnie upierz ubrania w ciepłej wodzie z proszkiem i płynem do mycia naczyń.

Pasta do zębów : jest to stary ale skuteczny sposób na niewielkie plamy z długopisu wystarczy wetrzeć trochę pasty po czym wyprać w tradycyjny sposób.

Z żółtymi plamami potu na jasnych i białych ubraniach na pewno każdy walczył. Frania poleca

Aspiryna: Tabletki aspiryny zawierają kwas salicylowy, który wnika głęboko we włókna i skutecznie je oczyszcza. Ma ona również działanie wybielające, dlatego najlepiej sprawdzi się na białych tkaninach. Rozpuść aspirynę w niewielkiej ilości wody i polej przebarwione od potu miejscai odczekaj chwilkę, od razu zobaczysz efekty.

Soda oczyszczona i sok z cytryny :Mikstura z tych składników tworzy doskonały środek oczyszczający i wybielający, a do tego jest dobrym sposobem na higieniczną czystość.


Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać instrukcji na metce ubrania i przeprowadzić próbę na niewidocznym fragmencie tkaniny przed nałożeniem jakiegokolwiek środka na plamę.Zapewni nam to gwarancję nie zniszczenia elementów naszej garderoby